Created by potrace 1.16, written by Peter Selinger 2001-2019 ارسال به

چرا باتری مهم است؟!

چکیده مجهز بودن گوشی به یک منبع تأمین انرژی قوی که توانایی فراهم کردن انرژی لازم برای فعالیت های ضروری و متنوع را داشته باشد یکی از مهمترین پارامترهایی است که در هنگام خرید گوشی باید به آن دقت داشت. در این مقاله سعی بر آن داریم تا با معرفی اجمالی انواع باتری های گوشی های موبایل و پارامترهای تعیین کننده توان باتری ، به شما در انتخاب یک گوشی خوب با باتری متناسب کمک کنیم.
access_time چهار شنبه 5 آبان 1400
remove_red_eye 572 بازدید
چرا باتری مهم است؟!

چرا باتری گوشی مهم است؟!

امروزه با فراگیر شدن استفاده از گوشی های تلفن همراه در سرتاسر جهان و پیشرفت خیره کننده فناوری های نوظهور در عرصه تولید سخت افزار و نرم افزار تلفن های همراه، وابستگی فعالیت ها و کارهای روتین روزانه در زندگی از تراکنش های بانکی گرفته تا فعالیت های تجاری در شبکه های مجازی به گوشی موبایل روزبروز افزایش یافته است . از این رو مجهز بودن گوشی به یک منبع تأمین انرژی قوی که توانایی فراهم کردن انرژی لازم برای فعالیت های ضروری و متنوع را داشته باشد یکی از مهمترین پارامترهایی است که در هنگام خرید گوشی باید به آن دقت داشت.

 

ظهور تکنولوژی های شارژ

محدودیت زمانی در عصر دیجیتال یکی از مهمترین دغدغه ها در برنامه ریزی های کاریست که شرکت های تولید تلفن همراه و شارژر را وادار به ابداع فن آوری های نوین شارژ نموده است. FastCharge  ، QuickCharge ، PowerDelivery و TurboCharge  نمونه های بارز این تلاش هستند. علاوه بر چیپست های شارژ متناسب با این تکنولوژی ها ، باتری قوی و خوب لازمه رسیدن به کمترین زمان شارژ می باشد.

 

cellphone-battery-002

 

در این مقاله سعی بر آن داریم  تا با  معرفی اجمالی انواع باتری های گوشی های موبایل و پارامترهای تعیین کننده توان باتری ، به شما در انتخاب یک گوشی خوب با باتری متناسب کمک کنیم.

 

باتری‌های نیکل کادمیومی ‌(Nickle Cadmium)

باتری‌های نیکل کادمیم (به انگلیسی: Nickel cadmium battery) و (مخفف انگلیسی: NiCd یا NiCad) گونه‌ای از باتری‌های قابل شارژ هستند که در آن از نیکل (III) اکسید و کادمیم به صورت فلز به عنوان الکترود استفاده شده است. این نوع از باتری‌ها نخستین بار توسط مهندس سوئدی والدمار جانگنر در سال ۱۸۹۹ میلادی اختراع گردید.

از بزرگترین ضعف های این باتری ها میتوان به اندازه بزرگ و وزن زیاد آنها اشاره کرد و البته این نسل از باتری ها بسیار داغ می شدند که مشکلاتی را در حین مکالمه بوجود می آوردند. وجود فلز سمی کادمیوم در ساختار این بلاتری علاوه بر خطر برای کاربران، آلودگی محیط زیست را نیز بهمراه داشت.

البته وجود این باتری ها در رشد و تکامل گوشی های موبایل تحول عظیمی ایجاد کردند اما نقص  Memory Defects در این باتری ها باعث می شد پس از هر بار شارژ ظرفیت باتری به اندازه بسیار کمی‌ کاهش یابد به همین دلیل توصیه می‌شد که برای بهبود این اشکال قبل از خالی شدن کامل باتری از شارژ مجدد آن خودداری شود.

خوشبختانه امروزه به ندرت می‌توان گوشی یافت که از این نوع باتری در آن استفاده شده باشد.

 

باتری‌های نیکل هیدرید فلز ( Nickle Metal Hydride)

باتری‌های نیکل هیدرید فلز(به انگلیسی: Nickel metal hydride battery) (مخفف انگلیسی: NiMH یا Ni MH) نسل دوم باتری‌های قابل شارژ هستند که شباهت زیادی با باتری‌های نیکل-کادمیمی دارند و الکترود منفی از جنس آلیاژ جذب کننده هیدروژن (به جای کادمیم) استفاده شده است. این نوع باتری در قیاس با نوع نیکل-کادمیم، دو تا سه برابر ظرفیت بیشتری دارند. همچنین نخستین بار این نوع پیل در سال ۱۹۸۹ میلادی به صورت تجاری به بازار عرضه شد.

این باتری ها نسبت به نسل قبلی اندکی باریکتر و سبکتر شده بودند اما مشکل کاهش ظرفیت باتری همچنان وجود داشت. شارژ این باتری ها سریعتر بود ،به طوری که پس از یک ساعت شارژ آنها کامل می شد اما مشکلی که وجود داشت این بود که سرعت تخلیه شارژ به همان سرعت زود تر اتفاق می افتاد و طول روز بارها نیاز به شارژ پیدا می کرد.

 

cell-phone-battery-008

 

باتری‌های لیتیوم‌ یونی (Lithium Ion)

باتری های لیتیوم یون) به انگلیسی) (Lithium ion battery:مخفف انگلیسی Li-ion :یا (LIB که ساختار آنها بر پایه جریان الکترون ها بین یون های مثبت و منفی طراحی شده است.

باتری‌های لیتیوم یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌سازند که تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتری‌های نیکل کادمیم است. وزن و حجم این باتری ها نیز تقریباً 3 تا 5 برابر نسبت به نسل های قبلی کاهش یافت.ولتاژ تولید شده توسط باتری های لیتیوم یونی بطور معمول 3.7 ولت است و نسبت به نسل های قدیمی تر که ولتاژی برابر با 1.2 ولت را تولید میکردند بیشتر است و همین امر باعث شده تا در گوشی های هوشمند امروزی مورد استفاده قرار گیرند.

باتری های لیتیوم یونی به دشارژ کامل نیاز ندارند و میتوان از جریان الکتریکی بالاتری برای شارژ و دشارژ بدون آسیب به باتری استفاده کرد.همچنین این باتری ها در هنگام دشارژ افت ولتاژ کمی دارند.

در این نسل از باتری ها خوشبختانه مشکل کاهش ظرفیت باتری پس از هر بار شارژ و دشارژ (Memory Defects) برطرف شده و یک باتری لیتیم یون را می‌ توان در هر زمان بی‌آنکه روی کارایی باتری اثر بگذارد شارژ کرد.

باتری‌های لیتیم یون معمولاً دارای طول عمر شارژ و دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند، که به همین دلیل برای شارژ آنها از مدارهای محافظ هوشمند استفاده می ‌شود تا پس از پر شدن، جریان شارژ قطع شود و باتری بیش از حد شارژ نشود. این باتری ها در دمای بالاتر از  60 درجه سانتی گراد و پایین تر از -20 در جه سانتی گراد کارایی خود را از دست می دهند و به شوک دمایی حساس هستند.

 

باتری‌های لیتیوم پلیمری (Lithium Polymer)

باتری های لیتیوم پلیمر که در واقع نسخه بهینه سازی شده سلول های لیتیون یونی هستند جدیدترین نسل باتری های تلفن همراه به شمار می آیند. قدرت و مقاومت بالاو در عین حال وزن بسیار اندک از مهمترین ویژگی های این باتری ها هستند.باتری های لیتیوم پلیمری توانایی نگهداری شارژ بالایی دارند و بطوری که گفته میشود این عملکرد تا 50 درصد نسبت به سایر باتری های شارژ شدنی بیشتر است.بطوری که در صورت عدم استفاده از آنها قادرند شارژ خود را تا ما هها حفظ کرده و آسیب نبینند. این باتری ها بدلیل هزینه بالای تولید و چگالی انرژی کمتر نسبت به باتری های لیتیوم یون ، هنوز نتوانسته اند جایگزین کاملی برای باتری های لیتیوم یونی در بازار باشند.

 

cellphone-battery

 

پارامتر های تعیین کننده توان باتری

معمولاً بر روی بدنه باتری گوشی های موبایل پارامترهای فنی آن چاپ می شود. پارامتر هایی از قبیل:

- ولتاژ شارژ باتری(اختلاف پتانسیل  به هنگام دریافت شارژ)

- ولتاژ اسمی یا Nominal (اختلاف پتانسیل میانگین هنگام شارژدهی)

- ظرفیت باتری برحسب میلی آمپر ساعت(mAh) درواقع جریانی است که باتری میتواند برای یک ساعت تأمین کند .

- توان باتری هم  برحسب  وات ساعت(wh) قید می شود و میزان انرژی الکتریکی هست که باتری می تواند برای یک ساعت تأمین کند .

هنگام خرید گوشی یا باتری باید به پارامترهای فوق دقت کنید تا متناسب با نیاز های شما باشد . کد فنی یا مدل  باتری هم از مواردی است که بر روی بدنه باتری چاپ می شود که اگرچه از موراد تعیین کننده توان باتری محسوب نمی شود اما دانستن آن برای خرید باتری متناسب با گوشی لازم است.

 

cellphone-battery-005

 

نگهداری درست بهترین انتخاب!!!

در آخر شاید ذکر این نکته هم ضروری باشد که حتی بهترین باتری ها هم در صورت نگهداری نادرست و استفاده ناصحیح ظرف مدت کوتاهی خراب می شوند . بهتر است در صورتیکه شارژ باتری به کمتر از 20% رسید حتماً آن را به شارژر متصل کنید و با رسیدن میزان شارژ به حد نصاب(بالای 80%) شارژر را جدا کنید. با رسیدن میزان شارژ گوشی به بالای 80 درصد در هنگام شارژ  ولتاژ باتری به بیشتر از 4 ولت رسیده که باعث می شود تا شدت جریان و سرعت شارژکاهش یابد. این امر می تواند در بلند مدت به باتری آسیب برساند ، توصیه میشود بیش از یکبار در ماه گوشی را شارژ کامل(100%) نکنید. همچنین می توانید با استفاده از شارژرها و کابل های  با کیفیت دارای محافظ برای کنترل جریان و ولتاژ ، از آسیب های احتمالی پیشگیری کنید.

با رعایت نکات فوق می توانید عمر باتری گوشی موبایل خود را افزایش دهید و کارایی بهتری از گوشی خود را تجربه کنید.

مجتبی غفاری

ایران/مازندران/چالوس
لطفا منتظر بمانید . . .